راهنمای استفاده از برنامه مدیریت فایل

ابتدا آدرس http://web.um.ac.ir را در مرورگر وارد نمایید. در فرم ظاهر شده به شکل زیر شناسه و کلمه عبور مربوط به صفحات خانگی را وارد نمایید.

 

گزینه language زبان پیش فرض در زمان استفاده از سیستم را نشان می دهد. می توان این زبان را به Persian(فارسی) تغییر داد. در صورت ورود موفقیت آمیز عبارت login Successfull نشان داده می شود و پس از مدتی صفحه اصلی سیستم نشان داده می شود. در صورت دادن پیغام خطا و عدم قبول رمز عبور با واحد پاسخگویی تماس بگیرید.

پس از وارد شدن به برنامه در پنجره سمت چپ لیست شاخه های موجود در فضای مربوط  به  خود (در صورت وجود) را درخت وار مشاهده می کنید که در این قسمت می توانید با کلیک روی شاخه ها محتویات درون آن ها را در پنجره سمت راست ببینید و در آن مسیر قرار بگیرید.پنجره سمت راست فقط فایلها را نشان می دهد و شاخه ها در پنجره سمت چپ نشان داده می شود. در صورت انتخاب یک شاخه باید لیست فایل های مربوط به آن شاخه در پنجره سمت راست و لیست شاخه ها بصورتی درختی در پنجره سمت چپ نشان داده شود.  در صورت عدم  مشاهده تغییرات در لیست شاخه ها و فایل ها ، دکمه بارگذاری مجدد reload(reload ) را بزنید .

 

 

ایجاد فایل و شاخه: برای ساختن یک شاخه و یا فایل در یک مسیر خاص ، ابتدا باید در آن مسیر قرار بگیرید. برای قرار گرفتن در آن مسیر خاص از پنجره سمت چپ (شاخه ها) میتوانید در آن مسیر قرار گیرید سپس از منوی بالا filenewفایل/شاخه جدید (New File/Directory) را انتخاب کرده ، پنجره ای باز می شود که در قسمت نام (Name) نام فایل و یا دایرکتوری را می نویسید و سپس با توجه به اینکه می خواهید یک فایل و یا یک دایرکتوری بسازید از قسمت Type ، گزینه File و یا Directory را انتخاب کنید و در نهایت ایجاد (create) را زده و در شاخه جاری که هستید فایل و یا دایرکتوری ایجاد می شود.

بارگذاری(آپلود) فایل: برای آپلود فایل ها ابتدا به مسیری که می خواهید فایل آپلود شود رفته و سپس از کنترل پنل بالا آپلود (upload) upرا انتخاب نمایید، پنجره ای باز می شود که امکان آپلود فایل را به کاربر می دهد . روی کلید browse کلیک کرده و فایل مورد نظر را انتخاب و در نهایت کلید ذخیره (save) را بزنید و فایل مورد نظر در مسیر انتخابی کاربر آپلود می شود . در صورت عدم مشاهده تغییرات در لیست شاخه ها و فایل ها در سمت چپ ، دکمه بارگذاری مجدد reload(reload ) را بزنید .

فعال کردن گزینه Overwrite existing files باعث جایگزینی فایل جدید بارگذاری شده با فایل همنام قبلی در سرور می شود.

عدد مشخص شده به عنوان Maximum file size که در شکل زیر 30 MB می باشد به معنای حداکثر اندازه فایلی است که می توان بارگذاری نمود.

 

 

در صورتی که حجم اطلاعات زیاد باشد می توانید اطلاعات را zip کرده و در نهایت فایل zip شده را آپلود کنید ، سپس فایل مورد نظر را انتخاب کرده و بعد از راست کلیک کردن گزینه باز کردن فایل فشرده extract( Extract Archive ) را انتخاب و یا از منوی بالا این گزینه را انتخاب کنید ، فایل شما از حالت zip شده خارج می شود ، در صورت عدم مشاهده تغییرات در لیست شاخه ها و فایل ها در سمت چپ ، دکمه بارگذاری مجدد reload(reload ) را بزنید .

 

 

حذف فایل یا دایرکتوری: برای حذف یک فایل و یا دایرکتوری دو روش وجود دارد ، آن را انتخاب کرده و از منوی بالا گزینه حذف را انتخاب کرده و یا روی فایل و یا دایرکتوری راست کلیک کرده و گزینه حذف (Delete) را انتخاب می کنیم. در صورتی که فایل یا شاخه ای را حذف  نموده اید اما همچنان نام آن نشان داده می شود. آیکن reloadرا در هردو پنجره سمت راست و چپ انتخاب نمایید.

 

تغییر نام یا شاخه: برای تغییر نام فایل و یا شاخه خود ، روی آن راست کلیک کرده و گزینه تغییر نام (Rename) را انتخاب و تغییر را اعمال کنید .گزینه تغییر نام را از منوی بالا هم می توانید انتخاب کنید .

 

پشتبانگیری از اطلاعات: به منظور backup گیری کافیست مجموعه فایل های مورد نظر را انتخاب نمایید. برای این منظور از کلید های Shift+Down arrow یا Ctrl+mouse استفاده نماید. سپس با کلیک راست و انتخاب گزینه Archive فرم زیر ظاهر می شود. در این فرم نام فایل و نحوه فشرده سازی را مشخص نمایید. به عنوان مثال با توجه به شکل زیر مجموعه فایل ها تحت نام test.zip ذخیره و روی دسکتاپ کامپیوتر ذخیره خواهد شد. فعال بودن گزینه download علاوه بر اینکه فایل فشرده شده درشاخه جاری ذخیره می  گردد، باعث ذخیره فایل فشرده شده برروی کامپیوتر محلی نیز خواهد شد. با غیرفعال کردن این گزینه فایل فشرده شده فقط در شاخه جاری بروی سرور ذخیره می گردد. پس از پایان عمل فشرده سازی جهت بروز شدن لیست فایل ها و مشاهده فایل  فشرده جدید آیکن reload را ا نتخاب نمایید.

 

توجه یک:  در صورتی که مایل به دریافت کلیه فایل های موجود  در شاخه مربوط به خود هستید کافیست بر روی شاخه مشخص شده با root در پنجره سمت چپ کلیک راست کنید و گزینه archive را انتخاب نمایید. کلیه فایل ها و شاخه های موجود بصورت یک فایل zip شده (ویا tar با توجه به نوع فشرده سازی) برروی کامپیوتر شما ذخیره می گردد. با باز کردن  این فایل  با نرم افزار winrar و یا هر نرم افزار مشابه، شاخه شما برروی کامپیوتر محلی بارگذاری می شود.

توجه دو: در صورتی که فایلی با حجم بالای 5M دارید و یا مجموعه فایل های شما حجمی بالغ بر 100M دارند برای گرفتن پشتیبان از فایل  ها، نوع فشرده سازی را tar/gz انتخاب نمایید. فشرده سازی سریعتر خواهد بود. بنابراین برای فشرده سازی کلیه فایلها و شاخه ها(root) این نوع فشرده سازی توصیه می شود.

خروج: برای خروج از برنامه هم گزینه خروج (Logout) را انتخاب کنید .